کتاب ریشه های آسمان

اثر رومن گاری از انتشارات نشر ثالث - مترجم: منوچهر عدنانی-ادبیات فرانسه

مان مذکور در محیط آفریقا جریان دارد . مورل مرد زیبا و غمگینی است که مدتی در اردوگاه های کار اجباری آلمان ها سختی زیادی کشیده است او تنهاست بسیار تنها و اکنون در آفریقا به سر می برد . هدف او حمایت از فیل هاست و دست به قیام می زند و به یک یاغی مشهور در جهان تبدیل می شود . عده ای می گویند او بیزار از انسانهاست ، عده ای می گویند او به دنبال استقلا افریقاست ..... اما مورل می گوید برای من تنها نجات فیل ها مطرح می باشد . در این میان افراد زیادی به او می پیوندند انسان های بی کس و تنها ، تبهکاران فراری ، طرفداران طبیعت ، آنارشیست ها ........ هر کس با ایده خاص خود به دور او جمع می شود و ما از طریق این جمع با جبهه گیری های مختلف اروپاییان و مسلمانان و اعراب و ..... در آفریقا اشنا می شویم . حس تنهایی را خیلی قشنگ نشون می ده ، اینکه یک نفر تا چه حد می تونه تنها و داغ دیده باشه ، اما در کل به نظرم کتاب متوسطی بود خیلی کشش داده بود در حالی که جذابیت آن چنانی نداشت . اگه حجمش نصف این مقدار بود و موجزتر صحبت می کرد به نظرم خیلی خیلی بهتر می شد چون مضمون و روایتش جوری بود که سخت می شد عنصر هیجان را بهش اضافه نمود . رومن گاری در سال ۱۹۵۶ به خاطر این رمان جایزه گنکور را برد . یک نکته جالبی هم وجود داره که دونستنش خالی از لطف نیست :جایزه ادبی گنکور، قدیمی‌ترین و معروف‌ترین جایزه ادبی فرانسه است و به اثری اهدا می‌شود که در آن اصالت ادبی و تلاش‌های نوجویانه در شکل و محتوا دیده شود.این جایزه به دنبال وصیت «ادموند دو گنکور» (1896 - 1822) نویسنده و مورخ فرانسوی برای یادبود برادرش "ژول" بنا نه نهاده شد. یکی از مهمترین ویژگی های این جایزه، این است که هر کس فقط یک بار در طول فعالیت ادبی خود امکان دریافت آن را دارد. در این میان «رومن گری» یک استثناست. چرا که یک بار این جایزه را به خاطر کتاب «ریشه های آسمان» در سال 1956 و یک بار هم با نام مستعار امیل آژار به خاطر کتاب «زندگی در مقابل خود» در سال 1975 دریافت کرد.


خرید کتاب ریشه های آسمان
جستجوی کتاب ریشه های آسمان در گودریدز

معرفی کتاب ریشه های آسمان از نگاه کاربران
يکي از زيباترين کتاب‌هايي بود که در يکي دو سال گذشته خوانده‌ام. داستان به‌قدري زيبا بود که حتي ترجمه‌ي بسيار بد و ناهموار کتاب هم نتوانسته بود از زيبايي و جذابيت آن بکاهد.

مشاهده لینک اصلی
عظمت و انزوای آفریقای تحت سلطه ی فرانسه، پیش زمینه ای بسیار الهام بخش برای پویش غیرمتداولی است که توسط خانه به دوشی آرمان گرا به اسم مورل شکل گرفته است. این مرد فرانسوی، که خانه و زندگی اش را در جنگ از دست داده است، هویت خود را با چیزی غیر از چیزی بهتر از نوع بشر بازمی شناسد. او در طلب ریشه های آسمان است؛ در تکاپوی استقلال، آزادی، کرامت و عزت نفس خود. او تلاش می کند تا گله های رو به نابودی فیل ها را از خطر برهاند. هدفی که فقط با کمک و پشتیبانی میانا، قربانی دیگر جنگ، تحقق خواهد یافت.

https://www.iranketab.ir/book/32

مشاهده لینک اصلی
داستان شگفت انگیز در مورد مبارزه ایده آلیست فرانسوی، مورل، در جنوب چاد در برابر شکارچیان فیل. فیل برای عدالت انسانی است که توسط مدرنیته غربی تهدید شده است، که اکنون (پنجمین قرن گذشته) نیز آفریقا را تهدید می کند. در اطراف مورل تعداد زیادی از چهره های دیگر، جذاب و مبهم گردش می کنند. به ویژه سیاه @ à © Voluà © @ Waïtari شهادت توانایی نبوی گری. همچنین جذابیت هولوکاست پس زمینه مورل است که همچنین منبع تعهد او است. داستان با روش های بسیار پیچیده ای همراه با روایت های مداوم در حال تغییر و جهش های زمانی ساخته شده است. یکی از جالبترین رمانهای قرن بیستم!

مشاهده لینک اصلی
متاسفم برای مورل و بی گناهی او، جنگ صلیبی او برای نجات فیل ها از شکارچیان بازی بزرگ و بومی ها از وقایع در تاریخ خود می آید. قلب او در جای مناسب قرار دارد اما او هیچ مفهومی از آنچه در اطراف او قرار دارد ندارد. رومن به سیاست اقدامات مورلز و کسانی که در داستان او مشغول به کار هستند، پس زمینه شخصیت ها توضیح داده شده و گفته شد که پس از وقایع چه اتفاقی می افتد. داستان این زمان، یک دوره تاریخی جهان است اما من با آن آشنا نیستم دوست دارم بیشتر یاد بگیرم

مشاهده لینک اصلی
رمان فوق العاده ای، اولین رمان اکولوژیکی. خدا من عاشق گری هستم! جیمز، شعر او هرگز احمقانه نیست، عاشق اوج گیری است، سبک ساده خود را، زبان خالص خود را. و یک داستان! به دنبال مورل، این مرد که نیمی از آموک (یا نه) تبدیل شده است، به دنبال نجات فیل ها فراتر از بس سیاسی است که گری ما را با یک افسانه ای وحشتناک توصیف می کند. هیچ چیز تغییر نکرد، حتی بازیگران درام: 60 بعد از اینکه هنوز آنجا هستند.

مشاهده لینک اصلی
این کتاب مورد علاقه من رامنی گری نیست، این باعث می شود که ما در آفریقا خیلی سفر کنیم، به شرط آن که در آنجا باشد، بسیار خوب است از تنهایی، بوم شناسی، طبیعت، بشریت، اما خواندن صفحات بسیار زیادی در یک تقاضا کمی طولانی است، من می دانم که موضوع بیشتر از فیل ها است، اما در نهایت خسته شدم .. مهم نیست، هنوز La Promesse de laube یا Clair de Femme برای خواندن یا تجدید نظر وجود دارد!

مشاهده لینک اصلی
من واقعا از این کتاب لذت بردم. نه خیلی به خاطر داستان، بلکه به خاطر نویسندگان روش نوشتن آن. تنها دلیل آن که تمام آن را خوانده ام این بود که برای مدرسه بود. من به ندرت بر روی یک کتاب گذاشتم و حتی اگر مورد علاقه من نبود، طرح هنوز هم جالب بود و من کنجکاو بودم که بدانم چطور پایان می یابد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب ریشه های آسمان


 کتاب خانه متحرک
 کتاب پنجره
 کتاب ساده دل
 کتاب باید از جامعه دفاع کرد
 کتاب مرگ شاه سونگور
 کتاب هیچستان