معرفی کتاب گوشه نشینان آلتونا

اثر ژان پل سارتر از انتشارات نیلوفر - مترجم: ابوالحسن نجفی-ادبیات فرانسه

ارسال شده توسط ایران کتاب در تاریخ چهارشنبه 22 آذر 1396خرید اینترنتی کتاب گوشه نشینان آلتونا
معرفی کتاب گوشه نشینان آلتونا
جستجوی کتاب گوشه نشینان آلتونا در گودریدز

معرفی کتاب گوشه نشینان آلتونا از نگاه کاربران
این نمایش نامه ی سارتر با نام @گوشه نشینان آلتونا@ توسط ابوالحسن نجفی به فارسی برگردانده شده. از این نمایش نامه فیلمی هم به کارگردانی ویتوریو دسیکا تهیه شده که @ماکسیمیلیان شل@(فرانتز) و سوفیالورن (یوهانا) در آن بازی دارند. فیلم بیشتر به جنبه ی عشقی داستان پرداخته. گوشه نشینان آلتونا (محکومان آلتونا)، نوعی اقتباس از تراژدی زنان تروا اثر اوریپید است. عنوان از فلسفه ی سارتر دال بر این که @انسان محکوم به آزادی ست@ گرفته شده. نمایش نامه ارتباط مستقیمی با مساله ی نازیسم و همکاری صاحبان صنایع و سرمایه با فاشیسم مربوط می شود، در عین حال، گوشه ی چشمی هم به استعمار فرانسه و جنگ استقلال الجزایر دارد.

در مورد ژان پل سارتر، مطلبی جداگانه نوشته ام؛
http://www.goodreads.com/author_blog_...


مشاهده لینک اصلی
گوشه نشینان آلتونا اثر فیلسوف و نویسنده بزرگ قرن بیستم، ژان پل سارتر می باشد. این نمایش نامه در ۵ پرده نوشته شده است. می بینی که یک فیلسوف هم می تواند نمایشنامه یا داستان بنویسد. حوادث نمایش نامه در سال ۱۹۵۹ در آلتونا، در یکی از بخش های تابعه هامبورگ آلمان رخ می دهد. این بخش دارای یک کارخانه بزرگ کشتی سازی است. فرانتس پسر ارشد یک کارخانه دار آلمانی است. پدر خانواده زمین بزرگی را به عنوان زندان فروخته است و پسر که از این موضوع بر می آشوبد… قهرمان اصلی نمایش نامه فرانتس است که مدت ۱۳ سال خود را در اتاقی در خانه پدری محبوس کرده است و غیر از خواهرش کسی نمی تواند به دیدنش برود… مردی نیم دیوانه،نیم فیلسوف که می خواهد طعم قرن خود را برای آیندگان، برای قرن سی ام شرح دهد، تا آیندگان قرن ما را و آدمیان بد را به غلط به قضاوت ننشینند.
« قرن مرا در زباله دان نیندازید… تنها مصالح ساختمانی این قرن، بدی بود، بدی. در پالایشگاه های ما آن را به عمل می آوردند. ساختن خوبی تمام شده بود. درنتیجه کار خوبی به جاهای باریک می کشید…»
فرانتس در سراسر نمایش نامه، از نگاه دیگران و قضاوت آنها در آینده واهمه دارد. نگاه مردم قرن آینده را به صورت شیشه ای مجسم می کند که همه چیز در آن نقش می بندد و پیداست.
« ای قرن های آینده، این است قرن من، تنها و بی قواره، که بر جای متهم نشسته است. قرن من نیکوکار می بود اگر انسان دشمن سفاکی نمی داشت که از عهد ازل در کمینش نشسته است…ای قرن های خوشبخت، شما که با نفرت های ما آشنا نیستید چگونه می توانید به قدرت سفاک عشق های مهلک ما پی ببرید؟»
سخن از جبر است. آنجا که می گوید: خواهش می کنم، التماس می کنم همین طور که هستیم بمانیم. بی حرف و بی حرکت انتظار بکشیم. وضع را تغییر ندهیم. دیگران ما راتغییر می دهند. سخن از جبر امواج دیگران است…از دروغ آدمی است. آدمیانی عین دروغ ، که به خودشان نیز دروغ می گویند.

سخن از گوشه نشینی است. گوشه نشین شدن در درون جمع، درکنارهم …سخن از زندگی آدمیان است و تنهایی یکایک آنها .
در پایانی دهشتناک و دردناک، گوشه نشین جدیدی را می بینی… و ما آدمیان که هر یک گوشه نشسته ایم، تنها……

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب گوشه نشینان آلتونا


#ادبیات اقتباسی - #ادبیات فرانسه - #جایزه نوبل ادبیات - #ادبیات اگزیستانسیالیسم - #ادبیات مدرن - #دهه 1950 میلادی - #ادبیات نمایشی - #نمایشنامه فلسفی - #انتشارات نیلوفر - #ژان پل سارتر - #ابوالحسن نجفی
#انتشارات نیلوفر - #ژان پل سارتر - #ابوالحسن نجفی
کتاب های مرتبط با - کتاب گوشه نشینان آلتونا


 کتاب بیگانه
 کتاب آفتاب خانواده اسکورتا
 کتاب گوشه نشینان آلتونا
 کتاب مرد اول
 کتاب در جست و جوی زمان از دست رفته
 کتاب پرواز بدون او