کتاب مرگی بسیار آرام

اثر سیمون دوبووار از انتشارات ماهی - مترجم: سیروس ذکاء-ادبیات فرانسه

مرگی بسیار آرام کتاب کوچکی است که در آن سیمون دوبووار ایام سخت ابتلای مادرش به سرطان را شرح داده است و از این نظر نوعی خودزندگی‌نامه محسوب می‌شود که به‌صورت داستانی تلخ و دردناک نوشته شده است. دوبووار در جهان فکری متفاوتی با مادرش زندگی می‌کرد؛ او روشنفکری اگزیستانسیالیست بود و مادرش تحصیلکرده‌ی یک مدرسه‌‌ی دینی کاتولیک. او نقبی هم به دوران جوانی و نوجوانی خود زده و گاه اشاره‌ای هم به سارتر، دوست و همفکر برجسته‌اش، کرده و درباره‌ی رابطه‌اش با او نوشته است. او در جای‌جای این کتاب، بی‌آن‌که اصول خود را فراموش کند، در تلاش است که اختلاف فکری با مادرش را به کناری بگذارد و وظایف فرزندی را به‌خوبی به‌جا آورد. دوبووار در این کتاب هم، مانند آثار داستانی دیگرش، از ادبیات به‌عنوان ابزارِ بیانِ افکار و ایده‌هایش بهره برده است.


خرید کتاب مرگی بسیار آرام
جستجوی کتاب مرگی بسیار آرام در گودریدز

معرفی کتاب مرگی بسیار آرام از نگاه کاربران
طبق معمول سیمون دوبووار از زنان و زنانگی مینویسه. البته بسیمون عزیزه جز اینها درباره چیزهای دیگه هم مینویسه مثل مرگ و چطور میشه از مرگ نوشت و از زندگی هیچی نگفت؟
این دفعه او به سراغ مادرش رفته،بیماری زندگی و مرگش.
دیگه میدونم هر دفعه که به سراغ سیمون میرم باید خودم رو برای هر چیزی آماده کنم: شگفت زده شدن،ضربه خوردن،درد کشیدن،ترسیدن،گریه کردن و البته همه اینها با لذت عجیبی همراهه.
موقع خوندن این رمان کوچک با سیمون و مادرش مریض شدم،درد کشیدم،گریه کردم،ترسیدم،و البته لذت بردم.
ممنون سیمون عزیز که لذت خوندن رو بهم میدی و البته فکر کردن.

مشاهده لینک اصلی
این کتاب که به فارسی هم ترجمه شده و سال ها پیش از انقلاب منتشر شده و لابد حالا نایاب است یکی از زیباترین آثاری است که من خوانده ام.
اگر به زبان اصلی بتوانید بخوانید چه بهتر. وگرنه ترجمه ی انگلیسی را که الان عقبش می گردم و اگر پیدا کنم آن را هم در لیست کتاب هایم می گذارم
اگر نه بگردید و ترجمه فارسی را که یادم هست چنگی به دل نمیزد بخوانید. حتا در این ترجمه فارسی هم میشود فهمید که چه شاهکاری است. یعنی میشود حدس زد که در اصل چه جواهری میتواند باشد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب مرگی بسیار آرام


 کتاب مثل خاری در انگشت
 کتاب تعهد
 کتاب مثل هیچ کس
 کتاب خاطرات گل سرخ
 کتاب تاریخ اروپا
 کتاب زنان تروا