کتاب منگی

اثر ژوئل اگلوف از انتشارات افق - مترجم: اصغر نوری-ادبیات فرانسه

صبح، شبیه چیزی که از صبح می‌فهمی نیست. اگه عادت نداشته باشی، حتی شاید ملتفتش نشی. فرقش با شب خیلی ظریفه، باید چشمت عادت کنه. فقط یه‌هوا روشن‌تره. حتی خروس‌های پیر هم دیگه اونارو از هم تشخیص نمی‌دن.
هوای گند یه شب قطبی رو تصور کنید. روزهای قشنگ ما شبیه همونه.

ژوئل اگلوف (1970) پس از تحصیل در رشته‌ی سینما، به فیلم‌نامه‌نویسی روی آورد، اما اکنون خود را وقف نوشتن کرده است. اولین رمان او، ادموند گانگلیون و پسر، توجه منتقدان را به‌خود جلب کرد و در سال 1999 برنده‌ی جایزه‌ی الن فورنیه شد. اثر حاضر (رمان منگی) نیز در سال 2005 جایزه‌ی لیورانتر را دریافت کرد.


خرید کتاب منگی
جستجوی کتاب منگی در گودریدز

معرفی کتاب منگی از نگاه کاربران
زباني عاميانه و ساده از روزمرگي ها و به نوعي انتقادي از وضعيت قشر كارگر و فرودست فرانسه كه لاي زباله ها و دود و دم كارخونه ها مدفون شده و هم چنين بي خيالي سركارگر نسبت به كارگرهاش در كشتارگاه كه منو ياد نظريه مديريت علمي تيلور و كلا كلاسيك ها ميندازه كه به مثابه ي اون انسان فقط ابزار توليد است.
فضاي رمان تاريك است و راوي تنها اميدي كه دارد اين است كه بتواند با ترك اين محل از اين وضعيت خودش را نجات دهد؛تنها نقطه اي كه مي توان مقداري روشني در آن ديد.
طنز اين گونه رمان ها كه سياه است هميشه به دلم ميشينه بخاطر همين از خوندنش لذت بردم .

مشاهده لینک اصلی
نمی دانم چرا این روزها هر کتابی که می خوانم، نویسندگان هنرمندی را می یابم که با هنرمندی هرچه تمامتر دنیای پیرامون خودم را به تصویر کشیده اند. دنیای خاکستری، توآم با بی عدالتی که زیبایی هایی هم دارد.
منگی روایت جذاب یک جهان خاکستری است، و آدم های سرگردانی که در این جهان خاکستری گرفتار آمده اند.
از لحظه نخستی که کتاب را می گشایید با این جهان خاکستری و کثافت هایش روبه رو می شوید، اما نویسنده آنقدر هنرمند است که شما را درست وسط این جهان پرتاب می کند، همین جایی که هستید، عادت می کنید و زیاد هم مشمئز نمی شوید، چیزی که می بینید فقط رنگ خاکستری است و کمی هم احساس لزجی روی پوستتان.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب منگی


 کتاب رنجبران دریا
 کتاب اگر از نو شروع کنیم
 کتاب چهار اثر برگزیده
 کتاب داریوش در سایه ی اسکندر
 کتاب عشق در چهار تابستان
 کتاب چه باید کرد؟